Oj, lovec pa na skal’ sedi,
nabito puško v rok’ drži.
Pa čaka na njo,
da ustrelil jo bo,
če le prikazala se bo.

Vsem dobro poznan verz, kajne? Kljub svoji ljubki melodiji in nagajivem sporočilu, pa žal pogosto meče negativno luč na pravzaprav zelo pozitiven lik v gozdni kulturi. Lovec je varuh gozda, zaščitnik živali in skrbnik ravnovesja v boju za prevlado med ljudmi in živalmi. Njegova vloga je ključna, da se ohrani zdrava prehranjevalna veriga in da je vsem živalim dana enakovredna možnost preživetja. Takšno sporočilo smo želele predati otrokom vrtca Sončnica in za pomoč pri tem prosile gozdnega čuvaja našega teritorija, Duškota Štepca. Rade volje nam je odgovoril na vsa naša vprašanja ter nas s konkretnimi primeri okostja poučil o nekaterih gozdnih živalih. Kdor je želel, se je lahko povzpel tudi na lovsko opazovalnico in iz nje opazoval njegovo zasebno čredo jelenov in košut. Otroci so z obiskom lovca dobili priložnost premagati strah pred njim, nekateri pa so se nad poklicem povsem navdušili.

Da bi otrokom v tem posebnem tednu, v katerem se med drugim obeležuje tudi Mednarodni dan gozdov, še bolj približale ta neverjetni habitat, smo zanje pripravile “taborniški dan”. S skupnimi močmi nam je uspelo zakuriti ogenj le s pomočjo kresilnega kamna. Otroci so počistili kurišče, prinašali suhe veje in dračje, nato pa nam je le uspelo zanetiti iskro v strnjenem kupčku suhe trave. Završalo je od navdušenja in kaj kmalu se je na prijetnem taborniškem ognju že pekla okusna malica. Z otroki smo se pogovarjale o koristih in nevarnostih ognja v gozdu ter kako z njim pravilno ravnati. Gozdu smo se prav tako želeli zahvaliti za vse njegove zaklade, zato smo cel teden pridno pobirali smeti na poti do njega in nazaj ter v samem gozdu. Da bi nam le čim dlje krajšal naše dopoldneve s prijetnim šumenjem listov in živahnim ptičjim žvrgolenjem; tega si želimo!