Prehrana

Prehranske smernice v vrtcu

Skrb za zdravje je v našem vrtcu v ospredju tudi pri planiranju prehrane. Večina otrok preživi v vrtcu dve tretjini svojega aktivnega časa, zato z vso odgovornostjo in strokovnostjo pripravljamo prehranjevalni program za posamezno starostno obdobje.

Pomembno je, da se v tem obdobju oblikujejo ustrezne prehranske navade, da otroci osvojijo čim več prehranskega znanja in ustvarijo pozitiven odnos do zdravega načina prehranjevanja, kar je pomembno za kasnejša življenjska obdobja. Z uravnoteženo prehrano, ki ustreza potrebam otrok, pripomoremo k skladni rasti in razvoju ter dobri psihofizični kondiciji otrok. Zvišujemo splošno odpornost organizma in ustvarjamo zdravstveno preventivo pred nastankom deficitarnih bolezni ali nastankom civilizacijskih bolezni tudi t.i. bolezni izobilja ali “moderni” bolezni. Upoštevamo Smernice HACCP sistema, Smernice zdravega prehranjevanja v vzg.-izob. ustanovah (Ministrstvo za zdravje, 2005), katerih izhodišče so Referenčne vrednosti za vnos hranil Ministrstva za zdravje in in Praktikum jedilnikov zdravega prehranjevanja v vzgojno-izobraževalnih ustanovah (Ministrstvo za zdravje, Zavod RS za šolstvo), splošna sodobna načela in spoznanja stroke, ki veljajo za zdravo prehrano, ter posebnosti vrtčevskega okolja.

Pri pripravi hrane smo pozorni, da je hrana okusna, prijetna na oko in primerna za otroke. Preko celega dneva imajo otroci na voljo sadje in ne sladkan čaj in vodo. Veliko pozornost posvečamo tudi kulturi prehranjevanja in oblikovanju dobrih prehranskih navad ter poskrbimo, da otroci jedo počasi, v mirnem in prijetnem vzdušju.

SMERNICE ZDRAVEGA PREHRANJEVANJA

PRAVILA ŠOLSKE PREHRANE

Dietna prehrana

Za otroka, ki potrebuje dietno prehrano, se vrtec prilagaja dieti, ki jo predpiše zdravnik specialist, kar pomeni, da morajo starši pridobiti potrdilo in usmeritve za dietno prehrano od zdravnika. V primeru, da potrdila zdravnika ni, se predvideva, da zdravstvo ni prepričano v pozitivne učinke diete in ne želi prevzemati odgovornosti za kakršne koli zdravstvene posledice posebnega prehrambnega režima. Pri alergiji na določeno živilo je dieta z izključitvijo znanega alergena najpomembnejši način življenja. Dietna obravnava poteka individualno za vsakega otroka posebej.

Starši naj pred pričetkom dietne prehrane prinesejo vzgojiteljici ali organizatorici prehrane ustrezno potrdilo ter se oglasijo na posvetu pri organizatorici prehrane.

 

Dolžnosti staršev:

–   pisno javljati spremembe v izvajanju diete vzgojiteljici ali vodji prehrane

–  javljati odsotnost otroka z dietno prehrano vzgojiteljici najkasneje do osme ure zjutraj.

Prinašanje hrane v vrtec

Glede na to, da v vrtcu poskrbimo, da otroci vsakodnevno dobijo kakovostno, raznovrstno prehrano, ki količinsko ustreza fiziološkim potrebam predšolskih otrok, se hrana od doma v vrtec ne prinaša.

Prav tako otroci, ki praznujejo rojstni dan, v vrtec na prinašajo nobene hrane. Za posebno “rojstnodnevno” malico poskrbi vrtec.

Jedilnik

Jedilnik obrokov je skrbno načrtovan in prilagojen potrebam otrok glede na starostno obdobje. Trudimo se, da so pripravljeni obroki pestri in zdravi ter, da otrokom zagotavljajo primeren dnevno potreben vnos živil.

Jedilnik vrtca
Dostopnost