Prvič v vrtec

Moj otrok gre prvič v vrtec.

Odhod v vrtec je pomemben dogodek tako za otroka kot za ostale člane družine. Prva ločitev od staršev  je vsekakor izkušnja, na katero se je treba pripraviti. Otroci niso glede prilagajanja nič drugačni od odraslih. Potrebujejo čas in pomoč, ki jim da občutek pripadnosti.

Mesec september je v vrtcu obdobje uvajanja otrok. V tem času se otroci ob pomoči in podpori odraslih postopno prilagodijo spremembam, ki so nastale s prvimi koraki v vrtec. Za otroke, ki prvič vstopajo v vrtec, zlasti najmlajše, je to čas, da se navadijo novih obrazov, odnosov in novega okolja. Kljub močni navezanosti na starše morajo vključiti v svoj vsakdan nove osebe.  Namen uvajanja je prenos otrokove navezanosti  s staršev na vzgojitelja. Navezanost na nove osebe nastaja počasi in postopoma. Otrok si v tem času najde »pomembno osebo« v vrtcu, ki bo vsaj v določeni meri nadomeščala starše.

Za otrokovo ustrezno navezovanje je nujno potrebno sodelovanje staršev in strokovnih delavcev v oddelku. S sodelovanjem se vzpostavi ZAUPANJE, ki je temelj dobrih odnosov. Da bi upoštevali vso pestrost, se o konkretni obliki uvajanja starši dogovorijo z vzgojiteljicama v oddelku.

Že meseca junija za starše otrok, ki bodo v prihodnjem šolskem letu prvič vstopili v naš vrtec, organiziramo srečanje, na katerem jim predstavimo splošne informacije. Vzgojiteljice jim takrat predstavijo primer uvajanja otrok in svoje izkušnje, odgovorimo pa tudi na vaša vprašanja.

Dobro je, če si za uvajanje lahko vzamete čas, da to naredite umirjeno, brez naglice in stresa.

ZAUPANJE JE  je temelj, da otrok prihaja nasmejan v vrtec.