Šolska knjižnica - kontakt

Urnik izposoje:

7.30 – 8.15 in 12.00 – 14.30

Spodbude k branju

Če želite, da bi bili vaši otroci pametni, jim berite pravljice. Če želite, da bi bili še pametnejši, jim berite še več pravljic. (A. Einstein)

Nikoli ni prezgodaj za začetek branja z vašim malčkom. Že dojenčku ponudite igralne knjigice iz pralnega blaga, lesa, kartona ali gume. Primite ga v naročje in z njim “preberite” preproste kartonke z eno enostavno ilustracijo na strani. Govorite mu o tem, kar vidite na sliki.

Kot pedagoginja in knjižničarka opažam, da odrasli pogosto podcenjujemo otrokove zmožnosti dojemanja sveta okrog sebe in ga nehote skorajda ščitimo pred razvijanjem besedišča.  Naj “teta” tudi z besedo postane to, kar je v resnici – prodajalka, medicinska sestra, gospa na cesti … in namesto “stric” raje kar zdravnik, pek, policist …, vozilo pa “rdeč avto z belo streho” namesto “brmbrm”. Otroci zmorejo veliko in še več, zato dvignimo pričakovanja. Preprosto.

Bralec naj bo! – članek

Vabljeni k branju kvalitetnih slikanic, za začetek jih nekaj navajamo tukaj:

• Battut, E.: VELIKA SKRIVNOST
  • Damm, A.: OBISK
  • Makarovič, S.: SAPRAMIŠKA
  • Donaldson, J.: ZVERJASEC
  • Abedi, I.: JAZ SEM PRVA!
  • Svetina, P.: KLOBUK GOSPODA KONSTANTINA
  • ROKAVIČKA
  • Docherty, H.: KNJIGOTAP
  • Mav Hrovat, N.: MIŠKA ŽELI PRIJATELJA
  • Vidmar, J.: DEŽELA BELEGA OBLAKA, PRIJATELJA, V PUŠČAVI – zbirka
  • Stinson, K.: VIOLINIST
  • Jamnik, Pocajt, T.: O BUTALCIH IN TEPANJSKI PAMETI
  • Peršolja, P.: TETA ALMA IN GOSPOD ČAS
  • Svetina, P.: KAKO JE GOSPOD FELIKS TEKMOVAL S KOLESOM
  • Mlakar, I.: O KRAVI, KI JE LAJALA V LUNO
  • Lionni, L.: MALI MODRI IN MALI RUMENI
  • Briggs, R.: SNEŽENI MOŽ
  • Kermauner, A.: ŽIGA ŠPAGET GRE V ŠIRNI SVET

Sodelovanje šolske knjižnice z vrtcem

Knjižni kotiček v vrtcu

V garderobi vrtca smo za vas pripravili knjižni kotiček, kjer si lahko skupaj z otrokom izberete slikanico in si jo preprosto izposodite na dom. Izposoja v knjižnem kotičku temelji na zaupanju, da bodo njegovi uporabniki skrbno ravnali z izposojenimi knjigami, vsako izposojo in vračilo pa zabeležili v pripravljeno tabelo. Prosimo vas za dosledno beleženje izposoje in vračila.

Slikanice v knjižnem kotičku bomo zamenjali približno vsaka dva meseca. Vabljeni k branju.

Obiski šolske knjižnice

Otroci vrtca so v šolski knjižnici vedno dobrodošli. Skupaj sodelujemo s pravljičnimi uricami, najstarejši dve skupini pa redno ob torkih obiskujeta knjižnico. Takrat se otroci v družbi knjižničarke odpravijo v knjižnico, samostojno pobrskajo med policami in si za izposojo izberejo eno slikanico ali drugo poučno knjigo. Naslednji teden knjigo vrnejo v knjižnico in izberejo novo.

Bralna značka

bralna-znackaS pogovorom o prebranih knjigah lahko pričnemo že zelo zgodaj. Čisto zares pa s pripovedovanjem za Bralno značko pričenjajo otroci v 2. starostnem obdobju. Klikni na Ostržka, če želiš izvedeti več o Društvu Bralna značka.

PRIPOROČILNI SEZNAM ZA BRALNO ZNAČKO-VRTEC