Svetovalno delo

Kontakt

PEDAGOGINJA Andreja Jaklič

T: 07 34 88 111

E: andreja.jaklic@guest.arnes.si

SPECIALNI PEDAGOGINJI Andreja Štrucl, mag. Helena Prosen Zupančič

E: andreja.strucl@guest.arnes.si

helena.prosen1@guest.arnes.si

Predstavitev

Svetovalna služba deluje v skladu s programskimi smernicami za predšolsko vzgojo ter z etičnim kodeksom za delo v vrtcih, dopolnjujoč se s pravili varstva osebnih podatkov in z upoštevanjem zakonskih in podzakonskih aktov ter kurikularnih dokumentov, ki določajo delo svetovalne službe v vrtcu.

Staršem svetuje na osnovi prostovoljnosti, skupnega dogovora in zaupnosti podatkov v dobrobit otroka in njegove družine. S pedagoginjo se lahko pogovorite, kadar potrebujete svetovanje in pomoč ob različnih dogodkih:

  • pri sprejemanju in uvajanju otroka v vrtec, pri prehodu iz ene skupine v drugo
  • pri prehodu otroka iz vrtca v šolo oziroma pri odločitvi za odlog šolanja,
  • ob kritičnih situacijah in prelomnih dogodkih v življenju družine (rojstvo sorojencev, selitev, razveza, smrt, zdravstvene težave otroka,  socialno-ekonomske in druge stiske),
  • pri vzgoji in o otrokovem razvoju (v primerih, ko se pojavljajo vprašanja, problemi, dileme in strahovi glede razvoja otroka ali načina vzgoje),
  • pri razumevanju in odpravljanju otrokovih razvojnih, čustvenih in vedenjskih težav ter stisk (težave pri hranjenju in spanju, močenje postelje, različni strahovi, odklanjanje vrtca, težave pri vključevanju v skupino, nemirnost ali nezainteresiranost, agresivno vedenje in druge oblike odstopajočega vedenja),
  • o možni pomoči otroku s posebnimi potrebami, ki bi potreboval dodatno strokovno pomoč ali prilagoditve za premagovanje razvojnih oziroma drugih težav.

Po potrebi in v soglasju s starši, sodelujemo tudi z drugimi strokovnimi delavci iz zunanjih ustanov.

Otroci s posebnimi potrebami

Če ste starši mnenja, da vaš otrok potrebuje posebno skrb in pozornost za doseganje optimalnega razvoja, se obrnite na svetovalno službo.

Vključitev otroka v program za predšolske otroke s prilagojenim izvajanjem in dodatno strokovno pomočjo, se lahko prične na zahtevo staršev oziroma zakonitega zastopnika otroka ali na predlog vrtca. Običajno se starši odločajo samostojno oziroma v sodelovanju z vrtcem in  strokovnjaki iz zdravstvenih, socialnih ali drugih zavodov.

Pisno zahtevo za uvedbo postopka usmerjanja starši vložite na predpisanem obrazcu, ki ga dobite v svetovalni službi ali na spletni strani Zavoda Republike Slovenije za šolstvo (ZRSŠ) pod rubriko Usmerjanje otrok, kjer lahko najdete tudi vse ostale informacije v povezavi z usmerjanjem. ZRSŠ opravlja naloge vodenja postopkov usmerjanja otrok s posebnimi potrebami v programe vzgoje in izobraževanja na podlagi Zakona o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami (ZUOPP-1) in podzakonskih aktov s področja usmerjanja otrok s posebnimi potrebami.

Povezave do dokumentov in strani v zvezi z usmerjanjem:

Zahteva za uvedbo postopka usmerjanja ZUOPP-1 spletna stran ZRSŠ
Dostopnost